MÉDIA

Eredményhirdetés – senior alkotói ösztöndíjak

Hírek - 11.04.2024

Negyven év feletti alkotók számára hirdetett irodalmi öszöntdíjat az Iskola Alapítvány márciusban.

A pályázat célja az erdélyi magyar kultúrát gazdagító szépirodalmi művek létrehozását ösztönző alkotói feltételekhez való hozzájárulás, az irodalom társadalmi közmegbecsülésének kifejezésre juttatása.

A Kolozsvári Ünnepi Könyvhét szervezőjeként az erdélyi irodalmi, könyvkiadói élet aktív résztvevőjévé vált az alapítvány. Úgy láttuk, egy senior alkotók számára szóló támogatási program hiánypótló lehet az erdélyi kulturális és irodalmi élet számára” — nyilatkozta Nagy Zoltán Levente, a pályázatot kiíró Iskola Alapítvány elnöke.

Az egy évre szóló alkotói támogatásra három hét alatt 123 pályázat érkezett be Erdélyből.

Az ösztöndíjak odaítéléséről öttagú szakmai kuratórium döntött, melynek tagjai:

 • Balázs Imre József (költő, irodalomkritikus)
 • Egyed Emese (költő, irodalomtörténész),
 • László Noémi (költő, műfordító)
 • Lövétei Lázár László (költő, műfordító)
 • Karácsonyi Zsolt (költő, író, műfordító)

A több mint 120 pályázó soraiból mintegy harminc szerző pályázata jutott a legjobbak közé, ezen a körön belül is kialakult egy erős élboly, közülük kerültek ki a nyertesek. Költői vagy prózaírói alkotói tervekkel egyaránt szép számban pályáztak, az ösztöndíjkiírás egyértelműen megmozgatta a kortárs erdélyi irodalom alkotóit. Izgalmas, jelentős művekre számíthatnak az olvasók.”  — számolt be Karácsonyi Zsolt, a zsűri elnöke.

Az első alkalommal kiosztott ösztöndíjakat a 2024/25-ös időszakra az alábbi hét alkotó nyerte el:

 • Fischer Botond
 • Zsidó Ferenc
 • Borsodi L. László
 • Papp Attila Zsolt
 • Szántai János
 • Király Zoltán
 • Dimény H. Árpád

A díjazott alkotók a következő egy évben havi 4000 lej értékű támogatást kapnak.

Az ösztöndíj megvalósulását a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatja.