Minta és felzárkózás. Kolozsvár és Marosvásárhely fejlődéstörténetének összehasonlítása Szvacsina Géza és Bernády György polgármestersége idején
Újdonság

A tanulmánykötet két erdélyi város (Kolozsvár és Marosvásárhely) dualizmus kori történetét vizsgálja összehasonlító perspektívából. Szintetizáló látásmóddal közelít a politika-, ipar-, infrastruktúra-, valamint építészettörténeti jellemzőkhöz, amelye...k két polgármester (Szvacsina Géza, illetve Bernády György) megközelítőleg egybeeső mandátuma idején meghatározták a városfejlődést. Mindkét város esetén egy-egy bevezető tanulmány ismerteti azon századeleji mutatókat, amelyek Kolozsvárra (Fazakas László és Ferenczi Szilárd) és Marosvásárhelyre (Fodor János) jellemzőek voltak. Ezt követően a kötet ráközelítő szemléletmódot követve mutatja be a két város politikai életét, valamint az alcímben szereplő polgármesterek tevékenységét és mandátumuk mérlegét. A politikatörténeti vázlatok után Gál Zsófia hét fontos építészeti programot mutat be, Fazakas László elemzésében a két város dinamikus növekedése által táplált horizontális és vertikális expanzió továbbterjeszkedő jellegére, a „föld alatti városra”, vagyis a víz- és csatornahálózatok kiépítésére helyezi a hangsúlyt. A gazdag képanyag szemléletesen illusztrálja a tanulmányokat.

A kötet az Iskola Alapítvány Kiadó és a Lector Kiadó közös gondozásában jelent meg.

Adatok: B5, 300 oldal, keménytábla.

Aktuális könyveink

Előkészületben

#Elszigetelve

Hét író és hét képzőművész a karantén idején. Szövegek és képzőművészeti alkotások a következő művészektől: Márton Evelin, Molnár T. Eszter, Cserna Szabó András, Wirth Imre, Nyáry Krisztián, Kemény István, Ozsváth Zsuzsa // Részegh Botond, Nagy Kriszta, Weiler Péter, Gaál József, Szabó Dorottya, Iski Kocsis Tibor, Tombor Zoltán. A kötet az Iskola Alapítvány Kiadó és a Bookart Kiadó közös gondozásában jelenik meg.

Könyvesbolt partnereink

Iskola Alapítvány