Az ember tragédiája • Tragedia omului • The Tragedy of Man – Silviu Purcărete

Szerkesztette: Visky András Megjelenés: 2021 „Silviu Purcărete temesvári Tragédia-bemutatója több nézőpontból is figyelemre méltó esemény. Elsősorban az igen jelentős rendezői oeuvre meglepetéseket kínáló alakulása vonja magára a figyelmet, azaz a hangsúlyosan egyéni, összetéveszthetetlen rendezői nyelv kockázatot vállaló, kísérletező karaktere és meghökkentő nyitottsága újabb, még ki nem próbált kifejezésformák felé. (…) Könyvünk az előadás megszületésének dokumentálására helyezi a hangsúlyt, arra hívva fel a figyelmet, hogy Silviu Purcărete életműve elválaszthatatlan Vasile Şirli zeneszerző és Dragoş Buhagiar, valamint Helmut Stürmer szcenográfiai művészetétől. (…) Az előadás megszületését dokumentáló napló mellett Mátyus Melinda részletekbe menő, elegáns és érzékletes előadás-leírását, valamint Georges Banu esszéjét helyeztük egymás mellé e kötetben; a Silviu Purcăretéről írt portré-esszé, e rendezői univerzum közismerten legjobb értelmezőjének írása nem születhetett volna jobbkor: ideálisan egészíti ki könyvünket, és azt a nem titkolt szándékot erősíti, hogy összeállításunkat egyetemisták is haszonnal forgathassák kortárs színházi stúdiumaik során. (…) Végül pedig arra hívjuk fel a figyelmet, hogy könyvünk most először adja közre Silviu Purcărete rajzait, esetünkben azt a két jegyzettömböt kitevő skicc-gyűjteményt, amely a próbafolyamat alatt született.”
Visky András

Adatok: 268 oldal, puhatáblás
A kötet az Iskola Alapítvány Kiadó és a Koinónia Kiadó közös gondozásában jelent meg.