Iconographia locorum Transsylvaniae

Szerző(k): Szalai Béla Megjelenés: 2019 Szalai Béla munkája egyedülálló katalógusa a kezdetektől 1800-ig feldolgozott transzilván ikonográfiának. A szerző Erdély településeinek 1544 és 1800 között készült ábrázolásait gyűjtötte össze, látképek, hadi rajzok, festmények, adománylevelek, emlékérmek, emléklapok, céhlevelek formájában, a legtöbb kép azonban metszetek formájában maradt fenn. Mindezen anyagokat azonosította, rendszerezte és magyarázta a kötetben, összesen 65 település 650 felkutatott és részletesen leírt ábrázolása szerepel a könyvben.

Az ábrázolások többsége valamilyen hadi eseményhez köthető, és a képek mellett fontos történelmi források a rajzokon lévő címek is, hiszen az, hogy a latin mellett melyik nyelvet használták elsődlegesen, jelzi Erdély korabeli etnikai összetételét. Az Iconographia locorum Transsylvaniae különlegessége többek között abban rejlik, hogy első alkalommal jelenik meg egybefűzve ilyen pontossággal és ilyen nagyságrendben a mai Erdély településeinek egykori képi ábrázolása. Az Iskola Alapítvány Kiadó, az ArtPrinter Könyvkiadó és a Székely Nemzeti Múzeum közös gondozásában megjelent kötet magyar, román és angol nyelvű.

Adatok: 380 oldal, keménytábla.